Pisaliśmy już co nieco o skitourach. Zgodnie z obietnicą będzie teraz o tym, jak się ubrać. I nie jest to wcale takie bez znaczenia, gdyż odpowiednia odzież daje poczucie komfortu, przez co zwiększa się Wasze zadowolenie z uprawiania sportu... wszelakiego. Zresztą, nie inaczej jest w przypadku skitouringu.
Skitouring zyskuje coraz bardziej na popularności. Nic dziwnego, bo daje możliwość wyrwania się z hałasu i przytłaczającej cywilizacji by pobyć nieco bliżej natury. To sport praktycznie dla każdego, przeciętnie sprawnego, tak dużego jak i małego człowieka :). Może być swoistym urozmaiceniem lub alternatywą dla innych górskich aktywności np. turystyki, narciarstwa czy biegów. Może być także, i często jest, formą treningu dla sportowców wyczynowych.
Czarna metka z logiem GORE-TEX od dawna oznacza nie tylko, że produkt, na którym ją widzicie jest nieprzemakalny, ale też, że producent spełnia niezwykle wyśrubowane normy, których spełniania firma GORE wymaga od wszystkich, którzy chcą z jej tkanin korzystać.
Buty wspinaczkowe można kategoryzować na wiele sposobów. Asymetryczność, agresywność, rodzaj gumy itd. W tym artykule poza opisaniem co te pojęcia znaczą i wyjaśnieniem jaki mają wpływ na samo wspinanie, skupimy się raczej na doradzeniu tym z Was, którzy kupują swoje pierwsze buty wspinaczkowe.
Nazwa softshell funkcjonuje w outdoorowych świecie od jakiegoś już czasu. Często jednak jest błędnie rozumiana i zdarza się, że nazywa się tak wszystko co nie jest bielizną ani nieprzemakalną kurtką membranową. To oczywiście nieprawda, więc spieszymy wyjaśnić czym tak naprawdę softshell jest, czego od niego oczekiwać i w jakich sytuacjach (chociaż tych jest niewiele) się nie przyda.
Każdy z nas ma swoją listę rzeczy, które pakuje do plecaka zawsze. Ten zestaw podstawowy jest zależny od wielu rzeczy - rodzaju aktywności, własnych doświadczeń czy pory roku. Jeśli mielibyśmy wybrać pięć rzeczy, które trzeba ze sobą mieć zimą i latem, na jednodniowej wycieczce i na długiej wyprawie, to ta lista wyglądałaby tak.
Buty trekkingowe czy buty do speed hikingu? A może podejściówki? Na pierwszy rzut oka wyglądają dość podobnie. Czym zatem się różnią i jak te różnice mogą się przydać w naszych planach wycieczkowych?
Dobre okulary przeciwsłoneczne to temat rzeka, bo każdy ma inne preferencje co do konstrukcji ramek, wagi, kształtu, koloru i rodzaju szkieł. Dobre sportowe okulary nie należą do najtańszych, ale powinny mieć dobrej jakości szkła z filtrem, żeby chroniły oczy, a nie psuły wzroku.