Softshelle - czym są softshelle, jak wybrać i kiedy się przydadzą

Nazwa softshell funkcjonuje w outdoorowych świecie od jakiegoś już czasu. Często jednak jest błędnie rozumiana i zdarza się, że nazywa się tak wszystko co nie jest bielizną ani nieprzemakalną kurtką membranową. To oczywiście nieprawda, więc spieszymy wyjaśnić czym tak naprawdę softshell jest, czego od niego oczekiwać i w jakich sytuacjach (chociaż tych jest niewiele) się nie przyda.
Termin powstał jako alternatywa dla nazwy "hardshell". Miał określić tkaniny i ubrania z nich uszyte, które są barierą dla czynników zewnętrznych (siłą rzeczy mniej skuteczną niż hardshell), ale równocześnie są miękkie, elastyczne i dają większą swobodę ruchu. Współczesne technologie umożliwiają tkanie materiału tak gęstego, że niemal zupełnie nieprzepuszczalnego dla wiatru, przy zachowaniu elastyczności. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, softshell nie jest warstwą izolacyjną. Oczywiście chroniąc przed wychłodzeniem od wiatru pomaga nam nie marznąć, ale do prawdziwej warstwy izolacyjnej projektowanej tak, aby zatrzymać jak największą ilość powietrza ogrzanego przez ciało im daleko.
To prawda, że wiele takich bluz czy kurtek ma jakąś skromną ocieplinę, czy jest na tyle grubych, że zatrzymują pewną ilość ciepła, ale nie to jest ich zasadniczą rolą. Softshell ma przede wszystkim chronić przed wiatrem.

Niemal wszystkie też do pewnego stopnia chronią przed deszczem czy śniegiem - zwykle dzięki powłoce DWR i gęstemu splotowi wierzchniej tkaniny. Trzeba pamiętać jednak, że DWR się zużywa i trzeba co jakiś czas tę powłokę odnawiać. Najłatwiej to zrobić piorąc ubranie w przeznaczonym do tego impregnacie.
Ubrania przewidziane do - czasem intensywnej - aktywności w outdoorze, muszą radzić sobie nie tylko z naturą i pogodą, ale także z ciepłem i wilgocią generowaną przez użytkownika. Są więc bardzo dobrze oddychające, znacznie lepiej niż kurtki membranowe i dopóki nie pada, albo nie wieje huraganowy wiatr - na pewno są lepszym wyborem. Materiał jest elastyczny (nieprzemakalna membrana niezwykle rzadko, a jeśli już to w znikomym stopniu) zapewniając swobodę ruchu.
Często też konktrukcja softshella jest tak pomyślana, aby zróżnicować oddychalność/wiatroszczelność w różnych strefach. Panele wstawione pod pachami będą więc lepiej oddychające a wierzch ramion czy kaptur uszyte np. z dwóch warstw, żeby zapewnić jak najlepszą ochronę przed wiatrem.
Sofshellowe tkaniny nadają się również znakomicie do szycia innych elementów outdoorowej odzieży. Są rzecz jasna softshellowe spodnie, ale też rękawiczki czy czapki.

Kupując kurtkę typu softshell trzeba też zdecydować czy przewidujecie mieć potrzebę ubrania pod spód dodatkowej izolacji. Są zwykle dość obcisłe i nawet jeśli ubierzecie softshell na cienki polar, lepiej wziąć na to od razu poprawkę.
Jesienne wędrówki górskie i zimowe wycieczki skiturowe to dokładnie takie scenariusze w jakich softshellowa bluza czy kurtka sprawdzi się doskonale.
Oczywiście trzeba mieć w plecaku jakieś absolutnie nieprzemakalne ubranie, ale dopóki nie dopadnie nas ulewa - softshell będzie znakomitym wyborem.
Polecane

Rękawiczki Softshellowe Black Diamond WIND HOOD SOFTSHELL - Smoke

Płyn Do Prania i Impregnacji Odzieży Grangers 2w1 Wash&Repel 300ml
