POWRÓT DO SZKOŁY NIE MUSI BYĆ TRUDNY. Z KODEM SZKOLA5 EKSTRA 5% RABATU NA WYBRANY ASORTYMENT! KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Korona Gór Polski - Przewodnik nie tylko dla początkujących trekkerów

2024-08-12
Korona Gór Polski - Przewodnik nie tylko dla początkujących trekkerów

Co tak właściwie przyciąga nas w góry? Pytanie wydaje się raczej proste i każdy pasjonat górskich aktywności jednym tchem wymieni istotne dla niego kwestie. Jednak jaka jest najważniejsza? Nie oszukujmy się, kręcą Nas WYZWANIA. Nieustannie napędzamy się chcąc wyżej, mocniej i więcej! Taka już ludzka natura zdobywców..., zdobywców Korony Ziemi, Korony Himalajów i Karakorum czy bliższej nam geograficznie Korony Europy. Pragniemy kolekcjonować bez końca, a kolejne wyzwania i nowe “koronne szczyty” wciąż będą się pojawiać na horyzoncie. A gdzie w tym polskie góry? Rodzime górskie podwórko proponuje również wyjątkowe wyzwanie, czeka na nas - Korona Gór Polski.

Zdobywanie najwyższych szczytów w 28 pasmach górskich Polski przyciąga nieustannie wielu turystów. Interesujący cel sportowy i odkrywanie piękna naszego kraju to połączenie gwarantujące ogrom satysfakcji. W tym artykule postaramy się przybliżyć to pasjonujące wyzwanie. Przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, nie tylko dla początkujących trekkerów, opiszemy wyjątkowe miejsca i czekające na szlakach atrakcje. Przedstawimy również korzyści płynące z uczestnictwa w klubie Zdobywców Korony Gór Polski. Nie zabraknie też kontrowersji związanych z klasyfikacją poszczególnych pasm i leżących w nich wierzchołków! Poznaj z nami szczyty Korony Gór Polski!

Mogielica - widok zimowy - fot. Szymon Kozioł

 

Czym właściwie jest Korona Gór Polski?

Korona Gór Polski to lista 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Wyzwanie stworzono w 1997 roku na ramach czasopisma “Poznaj swój kraj”, a autorami pomysłu są Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski. Twórcom przyświecała idea popularyzacji turystyki w rzadziej odwiedzanych regionach naszego kraju. Nie tylko oblegane o każdej porze roku Tatry stały się celem częstszych wędrówek. Zdobycie wszystkich 28 szczytów gwarantuje tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Każdy, kto chce zdobyć Koronę gór Polski, musi zarejestrować swoje wejścia. Służy do tego specjalna książeczka Korony Gór Polski, która jest dostępna w wielu schroniskach i sklepach turystycznych. Potwierdzenie zdobycia może być również udokumentowane zdjęciem ze szczytu.

Śnieżka - fot. Szymon Kozioł

 

Dlaczego Korona Gór Polski jest warta zdobycia?

 

Uprawianie turystyki górskiej same w sobie jest przyjemną aktywnością, lecz wyznaczenie sobie dodatkowego celu wyniesie nasze wędrówki na wyższy poziom. Zdobywanie Korony Gór Polski to nie tylko promowanie aktywnej formy spędzania wolnego czasu, ale i również odkrywanie przyrodniczych i historycznych walorów różnych regionów naszego kraju. Poniżej wyszczególniliśmy kilka najważniejszych naszym zdaniem korzyści:

Korzyści zdrowotne i społeczne

Aktywność fizyczna – regularne wędrówki górskie poprawiają kondycję fizyczną, wzmacniają mięśnie i układ krążenia. Pozwalają spalić dodatkowe kalorie i wypełnić nasz organizm sporą dawką endorfin. Radość ze zdobywania szczytów polepszy samopoczucie jeszcze bardziej!

Kontakt z naturą - przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni i przyrody, pozwala zredukować nadmiar stresu. Kontakt z naturą wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczny dobrostan.

Odkrywanie nowych miejsc – szczyty rozsiane są po wielu pasmach polskich gór, zdobywanie ich zachęci nas do odkrywania nowych regionów i ich atrakcji. Zobaczymy zachwycające miejsca, o których mogliśmy nie słyszeć.

Społeczność - rozpoczęcie wyzwania pozwala na dołączenie do klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Możesz spotkać innych miłośników gór, wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe przyjaźnie.

Posiedzenia loży zdobywców - uczestnictwo w spotkaniach i wydarzeniach organizowanych przez klub daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi zdobywcami. Specjalna Karta klubowicza to kolejny z atrakcyjnych benefitów.

Śnieżnik zimą - fot. Adrian Mróz

 

Jak zdobyć Koronę Gór Polski?

 

Ruszamy na szlak kolekcjonować najwyższe szczyty? Górskie wędrówki czekają, dlatego krok po kroku spróbujmy się do nich przygotować! Zdobądźmy razem wszystkie szczyty KGP!

 

 

Krok 1: Planowanie - wybór szczytów

Lista szczytów Korony Gór Polski

Zapoznaj się z listą najwyższych szczytów każdego pasma górskiego:

 

Szczyt Pasmo Górskie Wysokość
Łysica Góry Świętokrzyskie 612 m n.p.m.
Ślęża Masyw Ślęży 718 m n.p.m.
Skopiec Góry Kaczawskie 724 m n.p.m.
Kłodzka Góra Góry Bardzkie 765 m n.p.m.
Chełmiec Góry Wałbrzyskie 869 m n.p.m.
Biskupia Kopa Góry Opawskie 889 m n.p.m.
Lubomir Beskid Makowski 912 m n.p.m.
Szczeliniec Wielki Góry Stołowe 919 m n.p.m.
Czupel Beskid Mały 934 m n.p.m.
Waligóra Góry Kamienne 936 m n.p.m.
Skalnik Rudawy Janowickie 945 m n.p.m.
Jagodna Góry Bystrzyckie 977 m n.p.m.
Kowadło Góry Złote  989 m n.p.m.
Lackowa  Beskid Niski 997 m n.p.m.
Wielka Sowa  Góry Sowie 1015 m n.p.m.
Wysoka Pieniny  1050 m n.p.m.
Orlica Góry Orlickie 1084 m n.p.m.
Rudawiec Góry Bialskie 1112 m n.p.m.
Wysoka Kopa Góry Izerskie 1126 m n.p.m.
Mogielica Beskid Wyspowy 1171 m n.p.m.
Skrzyczne Beskid Śląski 1257 m n.p.m.
Radziejowa Beskid Sądecki 1262 m n.p.m.
Turbacz Gorce 1310 m n.p.m.
Tarnica Bieszczady 1346 m n.p.m.
Śnieżnik Masyw Śnieżnika 1425 m n.p.m.
Śnieżka Karkonosze 1603 m n.p.m.
Babia Góra Beskid Żywiecki 1725 m n.p.m.
Rysy Tatry 2499 m n.p.m.

 

Ustalenie trasy:

Mapa - korzystaj z map turystycznych, aby zaplanować trasę wędrówki. Uwzględnij czas przejścia i poziom trudności szlaku. Nie zawsze najkrótszy szlak jest tym najłatwiejszym, a kolory szlaków nie świadczą o poziomie trudności. Na przykład Rysy jako wierzchołek graniczny, można zdobyć też od Słowackiej strony. Pamiętajmy, że nawet niższe góry mogą zaskoczyć stromym podejściem. Korzystaj z wersji papierowych mapy jak i dedykowanych aplikacji do turystyki górskiej.

Pogoda - sprawdź prognozę pogody przed wyruszeniem na szlak. Nawet w niższych górach pogoda może się załamać powodując ekstremalne warunki. Unikaj przede wszystkim burz. Sprawdzenie prognozy pogody pozwoli również na zabranie ze sobą odpowiedniego wyposażenia adekwatnego do panujących warunków.

Zapoznanie się z trasą - obecne czasy dają nam olbrzymi dostęp do informacji, czas poświęcony na “research” zwróci się nam na trasie, gdyż unikniemy problemów z orientacją. Warto korzystać z opracowań i przewodników zamieszczonych przez innych turystów w elektronicznej jak i papierowej formie. Pozwoli nam to na optymalizację wybranego szlaku i dostosowanie obranej drogi do własnych możliwości. Materiałów, blogów i profili o tematyce górskiej nie brakuje.

 

Pobierz naszą wyjazdową checklistę

 

Krok 2: Wyposażenie

Na podbój szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski, jak i na inne wycieczki należy wyruszyć przygotowanym. Oszczędzi to zmartwień na szlaku i sprawi, iż mniej sytuacji będzie w stanie nas zaskoczyć.

Strój i obuwie - dobierz odpowiednie ubranie i obuwie do warunków pogodowych i terenu. Warstwowy ubiór oraz odpowiednie buty to podstawa, która zapewni nam komfort podczas przemierzania górskich szlaków. Oczywiście zastosujemy inny zestaw odzieży w letnich, a inny w zimowych warunkach.

 

Sprawdź ofertę damskich butów trekkingowych w Montiko

Sprawdź ofertę męskich butów trekkingowych w Monitko

 

Plecak – pozwoli nam na spakowanie niezbędnego ekwipunku. Podczas wędrówek, szczególnie w trudniejszym terenie ważne jest, aby nasze ręce były wolne, więc przenoszenie swojego wyposażenia w torbie lub torebce nie będzie wygodne. Wielkość plecaka powinna być dopasowana do długości naszej wędrówki. Koniecznie muszą się w nim znaleźć mapa, apteczka, latarka, kompas, jedzenie oraz woda.

 

Sprawdź ofertę plecaków trekkingowych w Montiko

 

 

Sprzęt - w zależności od trudności szlaku, możesz potrzebować kijków trekkingowych, kasku, raków lub czekana. Część sprzętu jest uniwersalna i przyda się przy zdobywaniu wszystkich szczytów.

Ochrona zdrowia – warto pamiętać o rzeczach, które pomogą nam zadbać o nasze zdrowie. Ważna jest ochrona oczu w postaci okularów przeciwsłonecznych, krem z filtrem UV oraz sprej na owady.

 

Krok 3: Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to kluczowy temat podczas aktywności górskich. Zdobywajmy szczyty odpowiedzialnie!

Informowanie bliskich - zawsze informuj kogoś o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Mogą być to bliskie osoby lub obsługa schroniska, w którym zamierzamy nocować. W schroniskach często wystawione są księgi wyjść w góry służące do zapisywania danych kontaktowych i planowanej trasy. Jeśli nie wrócimy o zadeklarowanej godzinie, obsługa schroniska spróbuje się z nami skontaktować, a w razie niepowodzenia zawiadomi odpowiednie służby ratownicze.

Telefon – zawsze miej naładowany telefon komórkowy z zapisanym numerem kontaktowym do GOPR (Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego). Warto również pobrać na swój telefon aplikację RATUNEK która również służy do kontaktu z ratownikami i przekazania w razie potrzeby naszej dokładnej lokalizacji. W razie wypadku możemy skorzystać z numerów do GOPR i TOPR: 601 100 300, 985 lub 112 (ogólny numer ratunkowy).

Oznakowanie szlaku – podczas wędrówki podążaj za oznakowaniem szlaku i unikaj zbaczania z wytyczonej drogi. Łatwo jest się zgubić w nowym terenie, a szczególnie przy niekorzystnych warunkach pogodowych. 

Mogielica - pieczątka - fot. Szymon Kozioł

 

Jak zdobyć odznakę zdobywcy Korony Gór Polski?

 

Skoro już wiemy, jak postępować podczas wędrówki, czas przybliżyć, jak wygląda nadanie godności zdobywcy Korony Gór Polski. Dla osób, które oficjalnie chcą zdobywać polskie najwyższe szczyty stworzono w 1997 roku Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego należy już ponad 167 tysięcy osób, z czego godnością zdobywcy może pochwalić się ponad 7000 osób! Kiedy przystąpisz do klubu zabawa zaczyna się od początku! Nie ważne, ile szczytów zdobyłeś wcześniej, trzeba rozpocząć od nowa. Wejścia na szczyty należy potwierdzać za pomocą pieczątek zbieranych w książeczce Korony Gór Polski. Pieczątki wraz z tuszem znajdują się na większości szczytów w specjalnych skrzynkach, a każdy szczyt w książeczce ma swoją dedykowaną stronę. W przypadku braku skrzynek należy zrobić zdjęcie na danym wierzchołku i wkleić do książeczki. Wejście może być również potwierdzone przez uprawnionego członka Loży Zdobywców.

Szczyty należy zdobywać siłą własnych mięśni, a do pokonania jest ponad 30 tysięcy metrów! Rower i narty też wchodzą w grę. Spory kawałek, lecz przecież jest to wyzwanie na miarę zdobywcy Korony Gór Polski!

Po ukończeniu wyzwania należy przesłać kompletną książeczkę będącą potwierdzeniem zdobycia kompletu szczytów i spotkać Lożę Zdobywców podczas jednego z posiedzeń. Jeśli weryfikacja książeczki korony gór polski przebiegnie pozytywnie to otrzymamy upragnioną odznakę! Zdobycie odznaki gwarantuje ogrom satysfakcji, osiągnęliśmy nasz upragniony cel. Otwiera to również możliwość zakupu Karty Klubowicza i korzystania ze zniżek w obiektach rekomendowanych przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski.

Tarnica na nartach - fot. Adrian Mróz

 

Wyjątkowe miejsca i atrakcje – szczyty Korony Gór Polski

 

Babia Góra (Beskid Żywiecki) - jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, znalezienie się na wierzchołku o wschodzie słońca dostarczy wyjątkowych wrażeń. Na szczyt Babiej Góry można też dostać się ciekawym żółtym szlakiem tzw. “Percią Akademików” na którym znajdziemy kilka klamer i łańcuch. Zimą szlak ten jest zamykany ze względu na zagrożenie lawinowe. Szczyt jest wyjątkowo kapryśny pogodowo. Dodatkowo Babia Góra to świetny sprawdzian przed wyruszeniem w Tatry.

Śnieżka (Karkonosze) - należy dodatkowo do Korony Gór Europy jako najwyższy szczyt w Czechach (leży na granicy polsko-czeskiej). Kopuła Śnieżki wyróżnia się charakterystycznym obserwatorium meteorologicznym w kształcie talerzy. Nieopodal odwiedzimy również kaplicę św. Wawrzyńca z XVII wieku. Najwyższy szczyt Karkonoszy Gwarantuje niesamowite widoki!

Tarnica (Bieszczady Zachodnie) - zachwyci przede wszystkim bogactwem fauny i flory, Bieszczady słyną z ich przyrody, z którą obcujemy na każdym kroku. Na szczycie znajduje się symboliczny krzyż upamiętniający odwiedziny papieża Jana Pawła II.

Lubomir (Beskid Makowski) - na najwyższym szczycie Beskidu Makowskiego znajduje się obserwatorium astronomiczne gwarantujące wspaniałe widoki na gwiazdy.

Szczeliniec (Góry Stołowe) - wejście na ten szczyt zagwarantuje wrażenia związane z podziwianiem przeróżnych form skalnych tutejszego piaskowca. Przedzieranie się przez labirynty sprawi masę satysfakcji. Tarasy widokowe na wierzchołku pozwolą nam podziwiać rozległą panoramę Sudetów.

Ślęża (Masyw Ślęży) - góra choć jedna z najniższych w zestawieniu owiana jest wieloma legendami. W drodze na szczyt zobaczymy wsporo kultowych rzeźb, gdyż góra była kiedyś ośrodkiem kultu solarnego. Obecnie znajduje się tu wieża widokowa, a niegdyś gród oraz średniowieczny zamek. Z wieży widokowej roztacza się rozległa panorama całej okolicy. Wokół góry znajdziemy wiele źródełek, a niebieski szlak od Przełęczy Tąpadła może nas zaskoczyć swoim górskim charakterem. Na szczycie znajduje się słynny kamienny niedźwiedź.

Lubomir - Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza - fot. Adrian Mróz

 

Kontrowersje

 

Lista szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski zawiera te, na które wyznaczony jest znakowany szlak turystyczny, co prowadzi do niemałych kontrowersji związanych z odpowiednią klasyfikacją. Oznacza to w praktyce, że nie w każdym paśmie kolekcjonując szczyty z Korony Gór Polski, zdobędziemy najwyższy wierzchołek. Dobrym przykładem będzie Postawna 1117 m n.p.m., czyli najwyższy szczyt Gór Bialskich, które są reprezentowane przez 5 metrów niższy Rudawiec. Kontrowersją jest również umowna granica, którą wyznaczają Góry Bialskie i Góry Złote co nie pomaga w jednoznacznej klasyfikacji. Figle dodatkowo płatają nieaktualne pomiary, które dotyczą między innymi najwyższego szczytu Gór Bardzkich, czyli Kłodzkiej Góry. Okazało się, że wyższa o kilka metrów jest leżąca nieopodal Szeroka Góra. Chełmiec reprezentujący w Koronie Gór Polski Góry Wałbrzyskie zmierzono razem z 18-sto metrową wieżą widokową, co dało mu przewagę nad faktycznie najwyższą Borową. Umieszczenie więc w Koronie Chełmca jest jednym z większych niedopatrzeń. Błędny pomiar dotyczy też najwyższego szczytu Gór Kaczawskich - Skopca. Interesujący jest również fakt, iż wierzchołek Biskupiej Kopy znajduje się cały po stronie czeskiej, a mimo to figuruje w Koronie Gór Polski. Przyjmując definicję, że szczyt danej góry stanowi jej najwyższy punkt, a więc w przypadku kiedy góra ma kilka wierzchołków - szczytem będzie najwyższy z nich. Sczyt Rysów 2501 m n.p.m również leży w 100% po stronie Słowackiej. Polska dzieli natomiast ze Słowacją średni wierzchołek o wysokości 2499 m. n.p.m. Następnym co do wysokości szczytem (notabene również dzielonym ze Słowacją) będzie więc szczyt graniczny Mięguszowiecki Szczyt Wielki 2439 m n.p.m. Najwyższy szczyt Tatr, leżący w całości po naszej stronie to natomiast Kozi Wierch 2291 m n.p.mZnajdziemy jeszcze kilka mniejszych nieścisłości oraz różnice w wyodrębnianiu konkretnych regionów i pasm. Wymienione kontrowersje trzeba potraktować jako ciekawostkę, nie o to chodzi przecież w samej idei zdobycia szczytów Korony Gór Polski. Dodatkowo można do swojej kolekcji zdobyć kolejne szczyty, pozbędziemy się w ten sposób wszystkich kontrowersji!

Stara wieża na Radziejowej - fot. Adrian Mróz

 

Podsumowanie

 

Korona Gór Polski to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także okazja do odkrycia niesamowitych krajobrazów i wyjątkowych miejsc. Planuj trasę, dbaj o bezpieczeństwo i ciesz się każdą chwilą spędzoną na szlaku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, dołącz do klubu Zdobywców Korony Gór Polski i poznaj innych miłośników górskich wędrówek. Zapraszamy do uprawiania turystyki górskiej i zdobywania kolejnych szczytów Korony Gór Polski!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe - zarówno przez nas, jak i naszych Zaufanych Partnerów. Pliki cookies służą również do personalizacji reklam. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Akceptacja tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do nich klikając w zakładkę „Konfiguracja zgód”. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Zamknij
pixel