Z KODEM "MONTBLACK" DODATKOWE 10% RABATU NA WYBRANE PRODUKTY.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zabrać na letni trekking? Wyjazdowa checklista!

2024-07-24
Co zabrać na letni trekking? Wyjazdowa checklista!

Lato - ulubiona pora roku zdecydowanej większości górołazów. Długie, słoneczne dni po wielokroć motywują do tego, aby spędzić aktywnie wolny czas. Urlop na łonie natury, z dala od cywilizacji, to dla nas najlepszy sposób na wypoczynek. Jeśli również masz pokusy aby rzucić wszystko i udać się na letni trekking lub biwakowanie, to w tym artykule znajdziesz gotową listę akcesoriów, które sami zabieramy na górskie i leśne wypady.

Oczywiście, wszystkiego na tacy nie dostaniesz! To, jakie produkty ze sobą weźmiesz, jest uwarunkowane nie tylko porą roku, ale również trybem zaplanowanego odpoczynku, terenem, w jaki się wybierasz, i poziomem luksusu, na jaki liczysz. Możesz sobie pozwolić na zdecydowanie więcej produktów, jadąc na biwak, nie mając przy tym zamiaru zmieniać miejsca wypoczynku. Trekking wymaga już głębszej analizy i kilkukrotnego przemyślenia, czy to, co zamierzasz zabrać, rzeczywiście będzie Ci potrzebne. Z drugiej strony, nie byłoby wesoło, gdyby okazało się, że nie zabrałeś ze sobą tego, co akurat bardzo by Ci się przydało.

W tym artykule ograniczymy się głównie do klasycznego trekkingu, a więc wielodniowej wędrówki z plecakiem. Kiedy już zaplanujesz sobie cały wyjazd i zdecydujesz, czy wybierasz spanie w schroniskach lub pensjonatach, czy powrót do klasyki z namiotem lub hamakiem, przyjdzie kolej na pakowanie swojego plecaka. Pierwszy wariant noclegu może kusić udogodnieniami, ale również odbierać pełną swobodę w podejmowaniu spontanicznych decyzji na temat tego, ile danego dnia zamierzasz przejść. Niejednokrotnie wymuszając kurczowe trzymanie się planu i dotarcie do konkretnego miejsca, i ani metr dalej, lub nawet zboczenie z wytyczonej trasy, gdyż może nie udać się wyszukać noclegu znajdującego się idealnie na trasie, którą zamierzasz pokonać.

Pobrano z Deuter.com Fot. Stefan Neuhauser

Co zabrać ze sobą na trekking?

 

Plecak - czyli najważniejszy element ekwipunku

 

Ciężko pominąć tę pozycję, zabierając się za pakowanie. Jednak jeśli jeszcze nie masz swojego ulubionego, warto się na chwilę zatrzymać nad tym punktem. Nie każdy plecak, szczególnie na dłuższe trasy, będzie wygodny. Najbardziej istotna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę, jest wygoda. Temat wagi przesunąłbym nieco dalej, gdyż zaoszczędzenie kilku, czy nawet kilkuset gram na systemie nośnym, może przynieść więcej szkody niż pożytku podczas długich przejść w tempie rekreacyjnym.

 

System nośny powinien być wygodny. Odpowiednio założony plecak nie powinien powodować żadnego dyskomfortu. Obecność szerokiego pasa biodrowego podczas trekkingu będzie przekładać się na zdecydowanie wygodniejsze rozłożenie wagi na kolcach biodrowych. Między ramionami a szelkami powinna znajdować się niewielka wolna przestrzeń, gdyż nie mamy na celu ich obciążać. Pas piersiowy, troki na ramienne oraz wielkość i rozmiar plecaka powinny być dobrane do Twojej budowy ciała. Wiele plecaków turystycznych posiada regulowany system nośny dostosowany do wzrostu użytkownika.

 

Damskie plecaki to nie tylko inna kolorystyka, ale również nieco inna budowa plecaka, z często węższą konstrukcją i rozstawem szelek. Plecak trekkingowy powinien być maksymalnie funkcjonalny, dając szybki dostęp do najważniejszych elementów ekwipunku. Dobrze, aby miał funkcjonalne kieszenie, był pancerny oraz posiadał niezbędne patenty, takie jak chociażby możliwość umieszczenia w nim bukłaka na wodę.

Pobrano z Deuter.com Fot. Julian Bueckers

Jak się spakować do plecaka?

 

Aby zagwarantować sobie maksymalny komfort podczas wymagającego trekkingu, pamiętaj aby:

  • Największe objętościowo, ale nie najcięższe akcesoria, takie jak śpiwór czy mata, umieścić na spodzie plecaka.
  • W części środkowej, nad pasem biodrowym, umieścić rzeczy najcięższe. Im cięższa rzecz, tym bliżej kręgosłupa powinna się znajdować, w celu zoptymalizowania środka ciężkości (kuchenka, buty zmienne, prowiant).
  • Pakować się równomiernie, układając produkty w osi pionowej plecaka, tak aby lewa i prawa strona były obciążane w jednakowy sposób.
  • Na samej górze znajdowały się lekkie i najbardziej niezbędne produkty, których będziesz potrzebować w trakcie aktywności (kurtka przeciwdeszczowa, izolator).
  • W klapie umieścić rzeczy niezbędne, których odnalezienie musi być najszybsze i najłatwiejsze. Mapa, czołówka, portfel wraz z dokumentami najlepiej trzymać w kieszeni wewnętrznej klapy, zabezpieczając go uprzednio przed wilgocią. Przekąski, cienkie rękawiczki czy chustę wielofunkcyjną można umieścić w klapie lub w kieszeniach przy pasie biodrowym, tak abyś miał do nich szybki dostęp w trakcie marszu, bez konieczności zdejmowania plecaka.

Wyjazdowa checklista – czyli co spakować do plecaka na letni trekking

 

Śpiwór. Podczas letniej turystyki zdecydowanie wystarczy lekki śpiwór. Ja zdecydowałem się na minimalistyczny śpiwór puchowy, jednak syntetyczne warianty mimo nieco większej wagi, niosą za sobą też pewne korzyści. Są bowiem bardziej odporne na działanie wilgoci, nie tracąc swoich parametrów po przemoczeniu.

 

Sprawdź naszą ofertę śpiworów turystycznych

 

Materac turystyczny lub mata samopompująca wraz z zestawem naprawczym. Dobra jakość snu jest kluczowa, kiedy codziennie mamy do pokonania spory kilometraż. Warto więc zadbać o nasze wyspanie i dorzucić do plecaka wygodny i minimalistyczny materac lub matę.

 

Sprawdź naszą ofertę mat turystycznych

 

Ręcznik turystyczny. Musisz obrać kompromis między wielkością ręcznika a jego gabarytami po złożeniu, tak aby z jednej strony pełnił on swoją funkcję, a z drugiej nie zajmował miejsca w plecaku.

 

Sprawdź naszą ofertę ręczników turystycznych

 

Bielizna. Jest to najważniejszy element garderoby, gdyż znajduje się najbliżej naszego ciała. Ważne, aby bielizna dobrze oddychała i nie magazynowała wilgoci. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest bielizna z cienkiej przędzy wełny merino lub termoaktywna bielizna syntetyczna. Ilość zabranej bielizny będzie uwarunkowana długością wyjazdu oraz ilością miejsca w ekwipunku. Na tym punkcie nieco zawyżam średnią, biorąc bieliznę na każdy dzień aktywności, jednak celując w minimalizm - wybór 2 par zapasowych może okazać się w pełni wystarczający. Jedna bowiem może być prana, a druga kończyć się suszyć.

 

Sprawdź naszą ofertę męskiej bielizny turystycznej

Sprawdź naszą ofertę damskiej bielizny turystycznej

 

Buty. Wybierając się na letni szlak długodystansowy, prywatnie decyduję się albo na lżejsze buty membranowe o sprawdzonej konstrukcji i bieżniku, albo niskie trekkingowe lub biegowe buty bezmembranowe. Cięższe wysokie letnie buty trekkingowe zostawiam sobie na sezony przejściowe lub krótsze szlaki przy mniej przyjaznych prognozach pogody. Z uwagi na dłuższy czas ewentualnego schnięcia butów membranowych, latem udając się na szlaki długodystansowe nauczyłem się pakować dodatkowe lekkie sandały turystyczne. Bieżnik jest w pełni wystarczający do dłuższych spacerów w prostym technicznie terenie. Sandały są dobrym wariantem na gorące dni, kiedy chcemy dać odpocząć naszym stopom. Na czas ich noszenia możemy zaplanować suszenie butów "właściwych" oraz skarpet. Sandały są też idealne jako pierwsze buty ubierane po wyjściu ze śpiwora chcąc przykładowo załatwić poranne potrzeby fizjologiczne :).

 

Sprawdź naszą ofertę męskich butów trekkingowych

Sprawdź naszą ofertę damskich butów trekkingowych

 

Kuchenka turystyczna i kartusz gazowy. Jeśli nie planujemy stołować się w okolicznych schroniskach i restauracjach, warto zabrać ze sobą lekką kuchenkę turystyczną. Pakując ją, należy pamiętać o tym, aby nie marnować pustych przestrzeni, gdyż każdy cm kwadratowy jest na wagę złota. Minimalizujemy ekwipunek, jak to możliwe, uzupełniając wolne miejsca np. zabieranym prowiantem.

Ta sama zasada tyczy się pakowania całego plecaka. Wolne miejsca mogą powodować przemieszczanie się ekwipunku lub łamanie się plecaka, wpływając na znaczne obniżenie komfortu.

Pobrano z Deuter.com Fot.  Stefan Neuhauser

Kubek stalowy. Tak samo jak w przypadku kuchenki, kubek najlepiej zapakować do wnętrza plecaka, odpowiednio wypełniając jego wnętrze. Zdecydowanie odradzamy podejście oldschoolowe do troczenia takich elementów i to nie dlatego, że to nie wygląda (chociaż rzeczywiście to prawda), ale z uwagi na ryzyko zaczepienia o gałęzie czy kamienie, przez co możemy zniszczyć lub zgubić posiadany ekwipunek.

 

Stalowy kubek z karabinkiem znajdziesz tutaj

 

Kosmetyczka turystyczna z niezbędnymi rzeczami. Do minimalistycznej szczoteczki, pasty i żelu pod prysznic, podczas letnich wypadów trekkingowych znajduje miejsce na małą gąbkę. Gąbka znacząco ułatwia kąpiel w warunkach niesprzyjających :).

 

Sprawdź naszą ofertę kosmetyczek turystycznych

 

Koszulki termoaktywne. Tu zasada ich wyboru będzie niemal identyczna jak w przypadku bielizny. Ważne, aby zapewnić sobie maksymalną suchość pleców i najlepszy czas schnięcia. Oddychalność musi więc być priorytetem w doborze pierwszej warstwy.

 

Sprawdź naszą ofertę damskich koszulek trekkingowych

Sprawdź naszą ofertę męskich koszulek trekkingowych

 

Spodnie. Podczas letnich trekkingów preferuję rozpinane spodnie turystyczne z cienkiego softshella, które stanowią rozwiązanie 2 w 1. Jeśli możliwości gabarytowe na to pozwolą, nie zaszkodzi zabrać dodatkowej pary zapasowej, tak aby mieć możliwość ich przebrania na powrót lub w miejsca bardziej cywilizowane.

 

Sprawdź naszą ofertę damskich spodni trekkingowych

Sprawdź naszą ofertę męskich spodni trekkingowych

 

Bluza turystyczna. Osobiście unikam tradycyjnych mięsistych polarów z uwagi na ich większe gabaryty po skompresowaniu. Mój wybór to syntetyczna bluza turystyczna z technicznego materiału lub z dodatkiem wełny merino.

 

Sprawdź naszą ofertę damskich bluz i polarów

Sprawdź naszą ofertę męskich bluz i polarów

 

Izolator. Nawet w lecie nie rezygnuję z zabrania ze sobą dodatkowego izolatora. Latem, a tak naprawdę to całorocznie (za wyjątkiem ostrzejszych zim), zabieram ze sobą kurtkę hybrydową. Z uwagi na niewielki rozmiar po skompresowaniu oraz dużą funkcjonalność, stanowi ona dla mnie najlepsze rozwiązanie przez większość roku. Dodatkowo, hybryda z wełnianym wypełnieniem nie zbija się i nie traci swoich parametrów w kontakcie z wilgocią, co podczas letnich wypadów, gdzie nie możemy być pewni pogody, jest nieopisanym plusem.

 

Sprawdź naszą ofertę damskich izolatorów

Sprawdź naszą ofertę męskich izolatorów

 

Kurtka membranowa. Jestem zagorzałym przeciwnikiem nieoddychających peleryn. Najgorsze to utopić się we własnym pocie. Dobra kurtka membranowa to podstawa ekwipunku.

 

Sprawdź naszą ofertę damskich kurtek przeciwdeszczowych

Sprawdź naszą ofertę męskich kurtek przeciwdeszczowych

 

Mapa turystyczna. Oczywisty, a jednak często bagatelizowany punkt.. Jeśli posiadasz zegarek sportowy, dobrze jest wgrać sobie zaplanowany wcześniej plik GPX z trasą przejścia, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że znajdujesz się tam, gdzie powinieneś. Żadne rozwiązania technologiczne nie zastąpią jednak klasycznej mapy i kompasu. Mapę najlepiej nabyć zalaminowaną lub (co często miałem w zwyczaju robić) dokładnie zabezpieczyć posiadaną mapę taśmą przezroczystą, aby nie ryzykować jej utraty np. podczas bliskiego spotkania z potokiem.

Raincover – idealny w celu zabezpieczenia plecaka przed nagłym deszczem.

 

Sprawdź naszą ofertę pokrowców na plecak

 

Latarka czołowa – Sprawdzona latarka czołowa z naładowaną baterią to oczywiście must-have. Dobrze zadbać o baterie zapasowe. Świetnym rozwiązaniem są latarki hybrydowe z ładowaną baterią w zestawie, którą możemy zastąpić zwykłymi bateriami alkalicznymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy gotowi na każdą sytuację.

 

Sprawdź naszą ofertę czołówek

 

Nóż – Dobry nóż sprawdzi się nie tylko do przyrządzania posiłków, ale też do wielu innych sytuacji, jak np. przygotowywanie drewna do ogniska czy niezbędne naprawy.

Zapałki i zapalniczka – Jeśli już jesteśmy przy ognisku, to oczywiście zapałki i zapalniczka, a także krzesiwo (z umiejętnością jego używania). Mało co daje taką satysfakcję jak samodzielnie rozpalone ognisko. Krzesiwo, które nie obawia się wilgoci, a także praktycznie nie zajmuje miejsca w plecaku, stanowi u mnie konieczny element ekwipunku.

Duct tape i trytki – Wracając do niezbędnych napraw. Zawsze noszę ze sobą duct tape’a oraz ewentualnie trytki. Jeśli nie da się czegoś naprawić srebrną taśmą i opaską kablową, to znaczy, że usterki nie ma lub jest nieistotna :).

Minimalistyczne sztućce turystyczne

Prowiant i suplementy – Oprócz prowiantu, zabieram ze sobą elektrolity oraz tabletki energetyczne.

Bukłak turystyczny – Jeśli już o nawodnieniu mowa, elementem niezbędnym jest dla mnie bukłak turystyczny. Ciężko mi pamiętać o regularnym nawadnianiu podczas aktywności i ilekroć nie zabierałem ze sobą bukłaka, tylekroć wracałem z pełną butelką wody. Bukłak motywuje do częstszego picia, jednocześnie nie zajmując miejsca w plecaku i zmniejszając się w trakcie ubywania płynu. Bukłak wpływa również na idealne rozmieszczenie środka ciężkości przy plecach.

 

Sprawdź naszą ofertę bukłaków turystycznych

 

Apteczka turystyczna – W miejscu z łatwym dostępem powinna znajdować się odpowiednio wyposażona apteczka turystyczna, która powinna zawierać: materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne, preparaty łagodzące oparzenia, preparaty na stłuczenia i obrzęki, leki i środki przeciwbólowe oraz węgiel na zatrucia, nożyczki, folię NRC, rękawiczki jednorazowe. Apteczkę dobrze wzbogacić o pincetę lub zestaw do usuwania kleszczy, a także plastry na obtarcia, które na długich szlakach mogą okazać się zbawienne.

 

Sprawdź naszą ofertę apteczek turystycznych

Kup apteczkę i wesprzyj GOPR

 

Powerbank – Naładowany i pojemny powerbank wraz z niezbędnymi przewodami do naładowania telefonu, czołówki i innych posiadanych akcesoriów.

Telefon – Telefon z zainstalowaną aplikacją Ratunek oraz zapisanym numerem na GOPR.

Chusteczki – Zarówno suche, jak i wilgotne.

Chusta wielofunkcyjna oraz nakrycie głowy – Czapka w celu ochrony przed słońcem to absolutna konieczność. W plecaku zawsze znajdzie się miejsce na chustę wielofunkcyjną albo nawet dwie. Z uwagi na jej bardzo szerokie zastosowanie, jest to jeden z najczęściej używanych przeze mnie produktów przez cały rok.

 

Sprawdź naszą ofertę chust wielofunkcyjnych

Sprawdź naszą ofertę czapek letnich

 

Okulary przeciwsłoneczne – Sprawdzone okulary przeciwsłoneczne chroniące przed promieniowaniem UV to niezbędny element ekwipunku. Modeli na rynku jest wiele. Warto zadbać o taki, który będzie spełniał twoje oczekiwania zarówno co do jakości widzenia, wytrzymałości, budowy, jak i wyglądu.

 

Sprawdź naszą recenzję okularów od Dynafit

Sprawdź naszą ofertę okularów przeciwsłonecznych

 

Balsam do opalania i środek przeciw komarom i kleszczom – Z ostatnich niezbędnych produktów, które powinny znaleźć się wewnątrz plecaka, należy wymienić balsam do opalania z filtrem oraz środek przeciw komarom i kleszczom.

Produkty, które na ogół będziemy zmuszeni nosić na zewnątrz plecaka

 

Kijki trekkingowe – Waga nie jest dla mnie najważniejsza. Za to funkcjonalność, wytrzymałość i pewność, że mnie nie zawiodą, już jak najbardziej. Wybieram sprawdzone kijki z klipsem, a nie zakręcane. Jest to element dużo prostszy do ewentualnej naprawy i dający o wiele mniejsze ryzyko uszkodzenia.

 

Sprawdź naszą ofertę kijków trekkingowych

 

Namiot – Jeśli wybierasz się z kimś jeszcze, lepszym rozwiązaniem może okazać się podzielenie elementów namiotu między członków ekipy, która będzie w nim spędzać noc. Obniży to wagę i gabaryty Twojego ekwipunku oraz być może pozwoli zmieścić wszystkie elementy wewnątrz plecaka.

 

Sprawrdź naszą ofertę namiotów turystycznych

 

Dodatkowe produkty, o których warto pamiętać wybierając się dłuższy trekking

 

Składany „poddupnik”Nie jest to może produkt pierwszej potrzeby, ale na pewno docenimy go podczas postojów, czy też klęcząc na nim podczas wieczornego rozpalania ogniska.

 

 

Parasol – Ale że co? Zanim wyleje się na mnie fala nienawiści, zapytam. W prostym terenie podczas deszczu, któremu nie towarzyszy burza i porywisty wiatr, co będzie najlepiej chroniło przed deszczem, jednocześnie gwarantując najwyższy poziom oddychalności? No właśnie. W prostym terenie zajęta ręka to nie problem, a przepocenie się do suchej nitki już owszem. Parasol niejednokrotnie może okazać się zbawienny.

 

 

Lampka biwakowa do namiotu – Oczywiście do rozświetlenia wnętrza namiotu może nam posłużyć czołówka. Jednak dodatkowe, rozproszone źródło światła może zdecydowanie podwyższyć nasz komfort. Mocując je w centralnej części namiotu, nie musimy jej zdejmować, chcąc namiot opuścić.

 

Sprawdź naszą ofertę lampek biwakowych

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, przygotowanie się na letni trekking wymaga uwzględnienia wielu czynników. Każdy element ekwipunku ma swoje znaczenie, a jego odpowiedni dobór może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo wędrówki. Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci w skompletowaniu niezbędnych rzeczy na Twoją kolejną górską wyprawę. Pamiętaj, że dobrze przemyślany i odpowiednio spakowany plecak to klucz do udanej przygody!

Przyjemnych wędrówek!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe - zarówno przez nas, jak i naszych Zaufanych Partnerów. Pliki cookies służą również do personalizacji reklam. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google. Akceptacja tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do nich klikając w zakładkę „Konfiguracja zgód”. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Zamknij
pixel