Wełna merino na lato!
Jeszcze kilkanaście lat temu, jakby ktoś mi zaproponował koszulkę z wełny na trening latem to pomyślałabym, że to żart. Po co mi w upalne dni lub podczas intensywnego wysiłku? Przecież wełna to synonim ciepła i wiadomo, że grzeje najlepiej na świecie i trudno wyobrazić sobie odzież dającą lepszy komfort termiczny zimą.
Teraz już wiem, że doskonale sprawdza się też w letnie dni. I za to ją bardzo lubię. Nie wyobrażam sobie ruszyć się z domu bez wełnianej koszulki lub podkoszulki, nawet kiedy jadę tylko kilkanaście kilometrów rowerem na spotkanie, biegam po krzakach w okolicy domu, pakuję się na weekendowy wypad w góry, czy ruszam w podróż na koniec świata. Ubrania z merino są bardzo uniwersalne i w zależności od gramatury mają wiele różnych zastosowań.
Wełna merino a termoregulacja
Odzież z wełny nadaje się na każdą porę roku, bo jest swego rodzaju naturalnym systemem klimatyzacji dla ciała. Zimą, w chłodne dni grzeje, a latem kiedy jest ciepło utrzymuje odpowiednią temperaturę i nie ma problemu z przegrzaniem. Szczególnie na lato dedykowane są lżejsze i cieńsze modele o gramaturze 150g lub mniej. Dodatkowym atutem korzystania z odzieży z wełny merynosów jest to, że stanowi ochronę przed promieniowaniem UV.
Praktyczną cechą wełny jest też to, że szybko schnie i nie trzeba jej prasować. Wyciągnięta wymięta z plecaka koszulka merino, po krótkim czasie rozprostuje się pod wpływem ciepła ciała. Jest przewiewna, dobrze odprowadza wilgoć na zewnątrz i nawet mokra odbija ciepło z powrotem do ciała co pozwala zachować komfort. Koszulki z merino mają też właściwości antybakteryjne dzięki czemu można je nosić wiele dni bez nieprzyjemnego zapachu.
Wiele zastosowań wełny merynosów
Do tej pory najczęściej używałam ubrań merino firmy Icebreaker, która specjalizuje się w odzieży wykonywanej z nowozelandzkiej wełny merynosów, przeznaczonej zarówno do aktywności fizycznej, jak również do użytku w życiu codziennym. Aktualnie już wiele innych marek outdoorowych docenia jej dobre właściwości i powszechnie wykorzystuje wełnę merino podczas projektowania bielizny, koszulek, bluz, jak również odzieży wierzchniej np. spodni czy kurtek.
Dobrym przykładem może być marka Ortovox, która ze względu na wyjątkowe cechy wełny szwajcarskich merynosów, praktycznie we wszystkich kolekcjach swojej odzieży stosuje dzianiny całkowicie wełniane lub tkaniny z jej dodatkiem. Nie jest to tylko bielizna czy skarpety, ale też kurtki lub spodnie. Podobnie w bieliźnie i ubraniach wierzchnich marki Salewa, też często spotkasz wełnę, która głównie pochodzi od merynosów żyjących w Alpach.
Jak prać ubrania merino
Odzież z wełny merynosów sprawdzonych marek można prać w pralce w temperaturze 30-40 stopni, ze wszystkimi ubraniami i nie obawiać się, że się skurczą albo zdeformują. Bardzo szybko schną, bez względu na to czy są to grubsze bluzy czy cienkie koszulki. A do czyszczenia, nawet w niskiej temperaturze prania, można wykorzystywać specjalne środki do wełny np. Grangers. Nie jest to niezbędne i można też zadowolić się zwykłym płynem do prania, za to nie powinno się używać żadnych płynów zmiękczających.
Mniej znaczy więcej
Dobrej jakości wyroby wełniane nie należą do tanich, ale ich funkcjonalność, wiele praktycznych zastosowań i estetyka wykonania, powodują że grono wielbicieli merino szybko rośnie. Wystarczy skompletować kilka różnych elementów odzieży z wełny i możesz czuć się gotowy na każdą okazję i pogodę:
2-3 koszulki, bieliznę, skarpety, sweter lub bluza, a do tego dobra wiatrówka lub kurtka przeciwdeszczowa i .... nic więcej nie potrzeba. Można dobrze wyglądać u cioci na imieninach lub w pracy, a równocześnie czuć się bardzo komfortowo podczas jazdy rowerem lub biegu przy skrajnych temperaturach powietrza i zmiennej aurze. Wełnę merynosa pokochasz na pewno.
Na lekko
Zwłaszcza jak masz spakować się lekko i kompaktowo, kiedy każdy element ma znaczenie, zwracasz szczególną uwagę na funkcjonalność. Okazuje się wtedy, że odzież z wełny merynosów jest najbardziej praktyczna i nadaje się idealnie zarówno jako pierwsza, jak i druga warstwa. Wełna jest lekka i zabiera dużo mniej miejsca niż koszulki z bawełny czy innego typu ubrania, a dzięki właściwościom bakteriostatycznym wolę ją niż odzież syntetyczną.
Jeśli należysz do sceptyków, spróbuj chociaż raz jak to działa, bo wbrew pozorom ubrania z wełny merino są miękkie i „nie gryzą" jak sweter z owczej wełny kupiony na straganie w Zakopanem. Na początek świetnie sprawdzi się bielizna, bo mimo że jest noszona na gołe ciało, nie drażni i da się w niej nawet spać. W chłodne noce (także latem), może okazać się to nawet zbawienne, bo włókna syntetyczne nigdy nie dadzą takiego komfortu termicznego.
Ukryta moc
Producenci odzieży starają się by ich wełna była jak najlepszej jakości, a jednocześnie latem jak najcieńsza. Wełna z owiec merynosów jest delikatna jak ludzki włos i bez dodatkowego wzmocnienia jej włókna szybko się przecierają. Dlatego włókna merino wykorzystane do produkcji koszulek, powstały z połączenia wełny merino z naturalnym włóknem pochodzenia roślinnego - Tencel (wytwarza się je z pulpy drzewnej, ze zrównoważonych upraw eukaliptusa).
Całość konstrukcji wzmocniono sprawdzoną już technologią Corespun. Pojedyncze włókna nylonu owinięte są wełną. Materiał jest więc mocniejszy, niż utkany z samej wełny merino. Uzyskuje się w ten sposób bardzo lekki, cieniutki, jedwabisty w dotyku a przy tym wytrzymały materiał, który jeszcze szybciej schnie i świetnie odprowadza wilgoć, a w dodatku chłodzi latem jak len.
Nawet latem nie śmierdzi
Jedna koszulka z wełny merynosów śmiało wystarczy na kilka dni nawet wzmożonego wysiłku. Do tego będzie przyjazna dla twojego otoczenia, bo ma właściwości antybakteryjne i nie przyjmuje brzydkich zapachów. Przez to nie trzeba jej prać po każdym użyciu, wystarczy wysuszyć i następnego dnia będzie nadal świeża. I tak przez kilka dni.... Sprawdzone na własnej skórze. Oszczędzamy w ten sposób miejsce w plecaku, ale też ilość zużywanej wody, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie cenne. Tylko oczywiście trzeba pamiętać o higienie swojego ciała, bo co z tego że merino nie imają się bakterię, jak rozwiną się na przepoconej skórze....
Zrównoważony rozwój
Najważniejszą cechą jest naturalne pochodzenie wełny merynosów i fakt, że w przypadku takich marek jak na przykład - Icebreaker, Salewa, bądź Ortovox, wełna jest pozyskiwana w etyczny sposób, z dbałością o środowisko i zwierzęta. A jak już odzież wykonana z wełny nie będzie nadawać się do noszenia to możemy mieć pewność, że dość szybko ulegnie biodegradacji. Cienka koszulka z wełny merynosa zakopana w ziemi rozłoży się prawie całkowicie po 9 miesiącach. Niektóre firmy poddają też wełnę recyklingowi i tworzą nowe produkty z włókien pozyskanych z używanych dzianin wełnianych.
Ciekawe jest też to, że wełna merino nie pali się. Może nie jest to super istotne kiedy wędrujesz po lesie, ale jak siądziesz wieczorem przy ognisku nie musisz się obawiać trzaskających na wszystkie strony iskierek ognia.