OUTLET! PONAD TYSIĄC PRODUKTÓW Z RABATEM DO 60%! SPRAWDŹ! DODATKOWY RABAT 3% Z KODEM: OUT3
Z KODEM RABATOWYM: LOVEMAMA DODATKOWE 10% RABATU NA WYBRANY ASORTYMENT. Kliknij aby aktywować kod rabatowy!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trasy skitourowe na początek

2023-03-09
Trasy skitourowe na początek

Skrzyczne - Narty i Skrzyczne, czyli trasa skitury


Na pierwsze "foczenie" niech będzie Beskid Śląski, a dokładnie Skrzyczne, które jest niemal ikoną dla narciarzy. Pasmo bardzo dobrze znane miłośnikom białego szaleństwa. Na Skrzyczne prowadzi stosunkowo łatwa trasa o długości niespełna 10 km. Ma łagodne podejście i nieco bardziej stromy zjazd. Trasa w górę rozpoczyna się w Czyrnej, przy wyciągu. Podchodzimy obok pierwszej nartostrady, miejscami trawersując trasę zjazdową i poruszając się ścieżkami leśnymi, przez trzecią nartostradę aż do wysokości 950 m. Tu kierujemy się w lewo, na leśną ścieżkę. Trawersem przez Małe Skrzyczne docieramy do zielonego szlaku, którym osiągamy Schronisko PTTK Skrzyczne. Stąd czeka nas zjazd. Do wyboru, w zależności od umiejętności mamy trasę niebieską, czerwoną lub czarną.

sklep turystyczny montiko

Rysianka - Trasy skitourowe Rysianka


Przenosimy się kawałek dalej, w Beskid Żywiecki. Tu czeka na nas krótka i niezbyt wymagająca trasa na Rysiankę. Miejsce, które przyciąga jak magnes narciarzy i piechurów. Specyficzny mikroklimat pozwala cieszyć się białym puchem, gdy na odległych szczytach już robi się zielono. Do tego brak wyciągu narciarskiego i piękna panorama Tatr. Startujemy nieopodal ruin Huty Szkła i podążając nieprzerwanie czarnym szlakiem, po ok. 4 km osiągamy cel, jesteśmy na Hali Rysianka. Nieco wyżej, ok. 400 m w górę znajduje się schronisko. Warto tu zaglądnąć na krótki odpoczynek, by  nabrać sił na zjazd. W dół poprowadzą nas ślady podejściowe. Opcją dla bardziej wytrwałych jest spacer na fokach w stronę Schroniska na Hali Lipowskiej, powrót na Rysiankę i w dół.

Tarnica – Bieszczady i skitur?


Bieszczadzkie, ośnieżone połoniny... kto by się oparł niesamowitemu urokowi tych gór? Tym bardziej, że czeka tu na Was dość łatwa trasa skitourowa prowadząca na Tarnicę 1348 m - najwyższy szczyt. Wystarczą jeszcze dobre warunki śniegowe i sprzyjająca pogoda aby miejsce to zamieniło się w prawdziwy raj dla narciarzy skitourowych. Turę rozpoczynamy w Ustrzykach Górnych i kierujemy się czerwonym szlakiem w stronę Szerokiego Wierchu. Najpierw trasa wiedzie przez dolinę Terebowca, później niezbyt stromo przez las. Po osiągnięciu Szerokiego Wierchu - 1315 m czeka nas  krótki, ale stromy zjazd do rozwidlenia szlaków na przełęczy pod Tarnicą. Stąd już tylko 15 min podejścia żółtym szlakiem dzieli nas od osiągnięcia celu. Zjazd z Tarnicy niebieskim szlakiem w kierunku Wołosatego będzie najciekawszym wariantem powrotu do cywilizacji.

Śnieżnik – trasa Skiturowa na Dolnym Śląsku


Pora na Dolny Śląsk. Tu chyba najbardziej popularną opcją skitourową na początek przygody z foczeniem jest sudecki szczyt -  Śnieżnik 1426 m. Z Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra szybka, nowoczesna Luxtorpeda  wywiezie  Was  na szczyt Czarnej Góry, skąd trasą biegową będziemy poruszać się w stronę celu wycieczki. Dla tych bardziej zaprawionych kondycyjnie interesującym wariantem może okazać się wyruszenie z rana, nim na trasach pojawią się pierwsi narciarze, i podchodzenie na górę bokiem nartostrady. Przed samym Śnieżnikiem, tuż po minięciu schroniska, jest strome podejście, na którym foki się przydadzą. Warto odwiedzić schronisko - to dobry moment na odpoczynek i przekąskę przed wejściem na szczyt. Powrót tą samą trasą.zdjęcia pixabay

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel