OUTLET! PONAD TYSIĄC PRODUKTÓW Z RABATEM DO 60%! SPRAWDŹ! DODATKOWY RABAT 3% Z KODEM: OUT3
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okulary przeciwsłoneczne w góry - przegląd modeli.

2023-08-03
Okulary przeciwsłoneczne w góry - przegląd modeli.

Dlaczego okulary turystyczne są tak ważnym elementem górskiego wyposażenia?

Kiedy wędrujemy po górach, zdobywając kolejne metry wysokości, nasze oczy stają się coraz bardziej narażone na działanie szkodliwych promieni UVA i UVB (promienie UVC pochłania w całości ziemska atmosfera). Dlaczego? Bo wraz ze wzrostem wysokości ich natężenie rośnie. Każde 1000 m przewyższenia to dodatkowe ok. 6-8% szkodliwego promieniowania. Na dużych wysokościach ten efekt się potęguje. Poza tym w górnych partiach na szlaku trudniej o miejsca zacienione i jesteśmy narażeni oddziaływanie promieni słonecznych prawie cały czas. Śnieg, woda, a nawet skały dodatkowo odbijają światło, a to z kolei zwiększa ilość promieniowania, które dociera do naszych oczu. To nie jest obojętne dla zdrowia. Nie tylko chodzi o sam fakt komfortu patrzenia, gdyż zmuszeni jesteśmy do ciągłego mrużenia oczu aby podziwiać roztaczające się wokół widoki. Taka kilkugodzinna ekspozycja na promieniowanie UV może skutkować przykrymi dolegliwościami. Od podrażnienia i pieczenia oczu począwszy, na przejściowej lub trwałej ślepocie czy nowotworach gałki ocznej i okolic oczu skończywszy. Ponadto na skutek długotrwałego przebywania w górach, w zaśnieżonym terenie w słoneczny dzień, bez odpowiedniej ochrony oczu, może wystąpić ślepota śnieżna. Ilość promieniowania ultrafioletowego, które odbija śnieg, sięga nawet 80%. Warto więc, nie tylko w letni, słoneczny dzień, zabrać na górski szlak okulary górskie. Świadomie wybrane przeciwsłoneczne okulary w góry ochronią Was nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem ale także pyłkami, owadami czy wiatrem.

Jakie okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne?

Dobrej jakości filtr UV, w jaki zostały wyposażone szkła, to podstawa. Ten najbardziej polecany, zapewniający naszym oczom właściwą ochronę, to filtr UV400. Tanie, tzw. "bazarowe" okulary z wątpliwej jakości filtrem, nie tylko nie stanowią odpowiedniej bariery dla promieni UV, ale mogą dodatkowo zaszkodzić naszym oczom. Dlaczego? Bo samo przyciemnianie szkieł, bez właściwej ochrony UV, powoduje rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza gałek ocznych zaczyna docierać jeszcze więcej szkodliwego promieniowania. Bezpieczne okulary to takie, których szkła wyposażone są w filtr UV, który skutecznie ochroni nasz wzrok, ponadto posiadają atesty i spełniają określone normy.

Czym charakteryzują się okulary przeciwsłoneczne w góry?

Miłośnicy wszelkich outdoorowych aktywności: biegacze, rowerzyści, wspinacze... chętnie wybierają "górskie okulary" wiedząc, że nie każde okulary przeciwsłoneczne spełniają niezbędne wymagania. Oto kilka powodów: Szkła nie tylko posiadają najlepszej jakości filtr UV400, ale też są odporne na uszkodzenia. Bywa, że mają również dodatkowe powłoki jak Antifog czy Supravision, które zapobiegają parowaniu, czy zmniejszającą refleksy powłokę lustrzaną. Szkła niektórych modeli okularów turystycznych wyposażone są w filtr polaryzacyjny, redukujący odbicia światła od powierzchni niemetalicznych, jak tafla wody czy mokra skała. Oprawki, bardzo lekkie, odporne na uszkodzenia i wyprofilowane tak, aby chroniły oczy także przed promieniami padającymi z boku i zapewniały dobre dopasowanie okularów do kształtu twarzy. Modele szczególnie cenione przez rowerzystów czy biegaczy, jak choćby Dynafit Ultra Sunglasses, nie posiadają dolnego obramowania, co zwiększa wentylację. Z kolei okulary lodowcowe mają dodatkowo osłonki boczne oraz patkę ochraniającą nos i oczy od strony przyśrodkowej. Zwykle są one odczepiane. Profilowane i wygodne, antypoślizgowe zauszniki oraz noski, które gwarantują, że nasze okulary pozostaną na swoim miejscu, także podczas intensywnych aktywności górskich.

Szare, żółte, a może zielone - jaki kolor zabarwienia szkieł w okularach turystycznych wybrać?

Wybierając okulary w góry albo gogle narciarskie, będziecie mieć do dyspozycji różne kolory zabarwienia soczewek. Od żółtych i pomarańczowych, poprzez niebieskie, zielone, różowe aż do ciemnobrązowych i szarych. Kolor ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Otóż zadaniem żółtych szkieł jest zwiększenie kontrastu - sprawdzą się więc w pochmurne dni. Przy szarych i zielonych barwy otoczenia są najbardziej zbliżone do naturalnych. Brązowe zaciemniają obraz - i te polecane są do aktywności wysokogórskich, przy dużym nasłonecznieniu.

4 kategorie przyciemniania szkieł w górskich okularach przeciwsłonecznych – charakterystyka.

Dwa słowa o tym ważnym aspekcie, czyli przepuszczalności światła, nie mniej ważnym od skutecznej ochrony UV. Łatwo się domyślić, że im ciemniejsze okulary mają szkła, tym przepuszczają mniejszą ilość światła, a co za tym idzie - dają lepszą ochronę przy dużym nasłonecznieniu. Ale nie zawsze są tymi właściwym, których potrzebujemy. Dlaczego? Stopień zaciemnienia szkieł określają kategorie od 0 do 4.

●        Kategoria 0-2: ilość przepuszczanego światła jest duża, na poziomie 80-43%. Sprawdzą się w pochmurny dzień, zapewniając ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz wiatrem i pyłem.
●        Kategoria 3: tu znajdziecie najbardziej uniwersalne okulary, które przepuszczają ok. 8-18% promieni świetlnych. Polecane w warunkach średniego oraz intensywnego nasłonecznienia, nie tylko w góry. Z powodzeniem możecie założyć je prowadząc samochód. Modele dostępne w Montiko to np.: Uvex SPORTSTYLE 805 CV, Uvex LGL 36 CV.
●        Kategoria 4: te okulary przepuszczają zaledwie 3-8% światła i sprawdzą się w warunkach bardzo silnego nasłonecznienia. To np. okulary lodowcowe czasem określane jako okulary wysokogórskie, z których korzystają alpiniści, poruszając się po lodowcu, gdzie światło słoneczne jest odbijane od powierzchni śniegu i lodu. Przy wyprawie w góry wysokie są niezbędnym elementem wyposażenia. Okulary z kategorii 4 nie nadają się do prowadzenia samochodu, ani też jazdy na rowerze. W dobrych salonach optycznych możecie zamówić również sportowe okulary przeciwsłoneczne z korekcyjnymi szkłami fotochromowymi albo na stałe przyciemnionymi. Takie okulary korekcyjne eliminują potrzebę używania soczewek kontaktowych, co przy niektórych aktywnościach jest niewygodne. Niektóre marki oferują również specjalne okulary, które wyposażone zostały w dodatkowe ramki wewnętrzne na szkła korekcyjne, co też może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób z wadą wzroku.

Które okulary najbardziej sprawdzą się w na górskim szlaku?

Zdecydowanie najlepiej zabrać w góry te z kategorii 3. Niektóre marki posiadają w ofercie okulary wyposażone w soczewki fotochromowe, jak choćby dostępne w Montiko Uvex Sportstyle 612 VL – 2290 . Wyposażone w szkła Variomatic® są idealnym rozwiązaniem dla rowerzystów i biegaczy, którzy spodziewają się zmiennej pogody podczas treningu bądź zawodów. Okulary te, w zależności od stopnia naświetlenia, płynnie zmieniają swój stopień przyciemnienia od S1 do S3 i to w czasie poniżej 30 sekund! Sprawdzają się w górach, ale nie poleca się używania ich za kierownicą, gdyż szyba samochodu pochłania część promieniowania UV, i w efekcie prawidłowy mechanizm działania szkieł fotochromowych zostaje zaburzony.

Okulary przeciwsłoneczne w góry - niełatwy wybór.

Na pewno dobrze jest przymierzyć kilka, a może nawet kilkanaście modeli, nim wybierzemy ten swój ulubiony. Przede wszystkim muszą zapewnić naszym oczom właściwą ochronę przed szkodliwymi promieniami UV i, zgodnie z przeznaczeniem, posiadać odpowiednią kategorię przyciemniania szkieł - te opisaliśmy już w powyższym akapicie. Pozostaje jeszcze kwestia oprawek, bo to od nich zależy wygoda i komfort noszenia. Przy tym powinny dość dobrze przylegać do twarzy. Tylko wówczas skutecznie ochronią nasz wzrok. A co z designem? Na rynku outdoorowym dostępne są modele damskie, męskie oraz unisex... do wyboru, do koloru. Od nas zależy, które staną się tymi "ulubionymi". Warto też pomyśleć o ochronie naszej ulubionej pary okularów turystycznych - nie ma nic lepszego jak porządny futerał. ;) Pełna oferta okularów przeciwsłonecznych dostępna jest na www.montiko.pl  

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel